Black Friday 2020 – czym jest?

2020-10-07

Czarny piątek to prawdziwe święto dla miłośników zakupu. Wielu z nich nie może się doczekać Czarnego Piątku, aby móc tanio kupić pożądany przedmiot. I nie jest to zaskakujące, bo czasami rabaty sięgają nawet 90%.


Czarny piątek - definicja

Zakupy odbywają się każdego roku w innym dniu, ale zawsze jest to pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. To świetna okazja, aby zaopatrzyć się w prezenty świąteczne w lepszych cenach. Black Friday - dzień szalonych zakupów znany jest również w Polsce pod nazwą czarny piątek. Z roku na rok coraz więcej sklepów bierze udział w tej popularnej promocji i zapewnia swoim klientom ogromne rabaty. Ponadto wiele z nich jest tego dnia otwartych dłużej niż zwykle, czasem nawet przez całą dobę. Jeśli początkowo były to głównie sklepy stacjonarne, to teraz dołączyły do nich prawie wszystkie sklepy internetowe.

Czarny piątek – rabaty do 90%

Choć Black Friday najczęściej kojarzy się ze sprzedażą w sieciach odzieżowych i elektronicznych, duże wyprzedaże czekają na kupujących także w księgarniach, aptekach, drogeriach czy supermarketach z artykułami do projektowania i aranżacji wnętrz. W prawie wszystkich można liczyć na rabaty od -30% do -50%. Nieco mniej produktów jest oferowanych 70% taniej. Niekiedy możemy liczyć na prawdziwy spadek cen o 80-90% w niektórych punktach sprzedaży detalicznej. Tradycyjnie w Black Friday uczestniczą najpopularniejsze sieci.

Wyprzedaże w Polsce

W ostatnich latach Black Friday w Polsce zyskał ogromną popularność. W walce o klientów sieci zaczynają oferować bardzo lukratywne oferty na długo przed kluczową datą. Ten trend jest szczególnie popularny wśród polskich sklepów z elektroniką. Dzięki temu kupujący mogą kupować telewizory, smartfony i inne gadżety po atrakcyjnych cenach na długo przed dniem dużego rabatu. Jednak to nie wszystko. Wiele supermarketów kontynuuje szaleństwo rabatów przez kilka dni, oferując zniżki od piątku (czasami w czwartek wieczorem) do niedzieli lub poniedziałku. W USA - Black Friday pozostaje najbardziej dochodowym okresem w roku. Według statystyk w USA sprzedaż wynosi miliardy dolarów w ciągu zaledwie jednego dnia. Polacy także coraz chętniej udają się na zakupy z okazji Black Friday. Coraz chętniej też korzystamy z możliwości kupowania online. Sklepy internetowe w tych dniach także organizują specjalne wyprzedaże i oferuje nam liczne rabaty. Jednocześnie zakupy online pozwalają nam uniknąć wszelkie negatywnych zjawisk związanych z Black Friday – jak korki, tłok i przepychanie się w sklepach. Wygodniej i szybciej jest dokonać zakupu za pośrednictwem sieci.